Biżuteria z kamieniami szlachetnymi. Poznaj top 3 najbardziej pożądanych

Rozmaitości

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi. Poznaj top 3 najbardziej pożądanych

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.

19 kwietnia 2023

Kamienie szlachetne ze względu na swoje właściwości optyczne, jak i niezwykłą trwałość, stały się obiektem pożądania ludzi na całym świecie. Popularność kamieni szlachetnych jest również związana z ich ograniczoną dostępnością. Nawet najlepiej wykonany kamień syntetyczny nigdy nie dorówna naturalnemu, któremu przysługuje miano kamienia szlachetnego. Poznaj razem z nami top 3 najpopularniejszych i najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie!

 

Diamenty są wieczne, jak pisał Ian Fleming

Niezmiennie na pierwszym miejscu plasują się diamenty. Niektórzy twierdzą, że to efekt dobrego marketingu - w końcu sama Marylin Monroe śpiewała o nich, że są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Zdarzają się tez tacy, którzy umniejszają ich wartości, twierdząc, że są pospolite, skoro wykorzystuje się je w przemyśle. Pamiętajmy o jednym, że tylko niektóre diamenty o odpowiedniej barwie, wielkości, jak i czystości mają status kamieni jubilerskich. Ponadto sprawna ręka szlifierza potrafi wydobyć z nich blask nieporównywalny z żadnym innym kamieniem. Kupując biżuterię z diamentami, obowiązkiem sprzedawcy jest wydanie klientowi odpowiedniego certyfikatu autentyczności!

 
zdjęcie z pexels tima miroshnichenko 6263101
 

Rubin nawet droższy od diamentów

Rubiny to wyjątkowo rzadko spotykane kamienie. Ich cena zależy od ich czystości i biorąc pod uwagę to kryterium, może się zdarzyć, że jest wyższa od ceny diamentu. Charakteryzuje się również niezwykłą twardością, która wynosi 9 w skali Mohsa. Zajmuje więc drugie miejsce w rankingu najtwardszych kamieni szlachetnych. Barwy rubinów zaczynają się od jasnoróżowych, a kończą na krwistoczerwonych. Rubin Rajaratba uznawany jest za największy na świecie, waży niemal 2,5 tys. karatów. Najpiękniejszym rubinem jest Gwiazda Północy, która obecnie znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Rubin postrzegany jest jako kamień miłości, dlatego często wybierany jest do pierścionków zaręczynowych.

 
zdjęcie pexels arnold nagy 12002669
 

Miłość, szmaragd i krokodyl

Szmaragd skupia na siebie uwagę dzięki niezwykłej głęboko zielonej barwie. Nazwa szmaragd w sanskrycie marakata znaczy tyle, co „zieleń rosnących drzew”. Pożądaną i poszukiwaną odmianą, jest szmaragd trapezowy, posiadający strukturę sześcioramiennej gwiazdy. Największym szmaragdem jest pochodząca z Kolumbi Patricia, która waży 632 karaty, zaś za najsłynniejszy uznaje się szmaragd Mogul. Ma on formę płyty, na której umieszczono teksty religijne oraz grawery z motywem kwiatów. Znalezisko zostało odkryte w 1695 roku. Biżuteria z tym wyjątkowym kamieniem cieszy się ostatnio dużą popularnością. Szmaragd symbolizuje miłość, jak i wierność. Warto pamiętać, żeby biżuterię z tym kamieniem kupować tylko w sprawdzonych miejscach, wydających poświadczone certyfikaty. Sprawdzenie prawdziwości szmaragdu jest dość trudne. Najlepiej zrobić to poprzez znalezienie niedoskonałości i inkluzji, których falsyfikaty nie posiadają.

 
zdjęcie pexels tima miroshnichenko 6263143
 

Ciekawostka w bonusie: Jaki jest najrzadszy kamień świata?

Wiemy już, które kamienie są najpopularniejsze, a jaki jest najrzadszy kamień świata? Odkryto go w 1967 roku w Australi w miejscowości Musgrave Rangers. Nazwa Musgravit została wybrana na cześć miejsca odkrycia. Następnie odnaleziono go również na Grenlandii, jak i Madagaskarze. Potwierdzono istnienie ośmiu kamieni Musgravitu na całym świecie, choć niektóre źródła wskazują na 10 sztuk. Musgravit posiada szarą barwę i dość duży połysk. Charakteryzuje go również wysoka twardość wynosząca od 8 do 8,5 w skali Mohsa. Pewnie jesteście ciekawi jego ceny? Wynosi ona około 35 000 dolarów za karat.

 
zdjęcie pexels lara jameson 8828443
 

Postaw na biżuterię z kamieniami szlachetnymi

Damska biżuteria bardzo często ozdabiana jest kamieniami szlachetnymi. Dodaje one blasku, koloru, jak i elegancji. Diamenty osadza się w pierścionkach zaręczynowych, jak i w kolczykach czy naszyjnikach. Bardzo popularne są też bransoletki z wielobarwnymi kamieniami, którym nadaje się różne kształty, w tym kwadraty. Coraz częściej kamienie szlachetne używane są do ozdabiania męskiej biżuterii. Największą popularnością cieszą się diamentowe kolczyki. A jaki jest Twój ulubiony kamień szlachetny?


Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.