Na pamiątkę Pierwszej Komunii. Jaki prezent sprawić dziecku?

Rozmaitości

Na pamiątkę Pierwszej Komunii. Jaki prezent sprawić dziecku?

Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.

26 kwietnia 2024

Pierwsze Komunie Święte odbywają się w Polsce w okresie od kwietnia do czerwca. Jednak to maj jest najbardziej kojarzony z tym niezwykle ważnym sakramentem. Dlatego właśnie o maju mówi się, że jest to „miesiąc Maryjny”. Dla dzieci, jak i ich rodziców jest to szczególnie wyjątkowe wydarzenie, które chce się w odpowiedni sposób celebrować. Jedną z kultywowanych tradycji jest obdarowywanie dziecka prezentami. Pierwotnie wyrażały one wdzięczność i szacunek wobec Boga. Jaki zatem prezent jest właściwy? Czym się kierować przy wyborze podarku? Odpowiemy na te i inne nurtujące pytania.

 
 

Wyjątkowe wydarzenie w życiu dziecka – Pierwsza Komunia Święta

Zacznijmy od kwestii, czym jest Komunia? Słowo to oznacza współdzielenie i pochodzi od łacińskiego „communio”. Można pokusić się o rozszerzenie definicji Komunii Świętej, która nazywana jest również sakramentem eucharystii, co z greckiego oznacza dziękczynienie. Komunia jest sakramentem, podczas którego dziecko po raz pierwszy przyjmuje do serca Pana Jezusa pod postacią Eucharystii. Oczywiście następuje to po odpowiednim przygotowaniu dziecka. Warto podkreślić, że w kościele katolickim do pierwszej komunii przystępują dzieci w wieku około 8-9 lat (trzecia klasa podstawówki). Kościół dopuszcza tak zwaną wczesną komunię. Jednak przyjmuje się, że do tego sakramentu może podejść dziecko nie młodsze niż 7-letnie. Uznaje się, że to tak zwany „wiek rozumu”. Młody człowiek jest już na tyle dojrzały, że jest w stanie przyjąć i zrozumieć wagę tego wydarzenia, jak i prawd wiary.

 
Chłopiec i dziewczynka przed Pierwsza Komunią Świętą
 

Biżuteria na komunię na prezent

Prezent z okazji przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej powinien być wyważony i odpowiedni do okazji. Warto zadbać, by stanowił również trwałą pamiątkę tego podniosłego wydarzenia. Do sakramentu Eucharystii zarówno chłopcy, jak i dziewczęta przystępują z krzyżykiem lub medalikiem z wizerunkiem świętych. Dlatego tego typu biżuteria stanowi doskonały pomysł na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Jest to coś, co pozostanie z naszą pociechą na resztę życia. Oprócz samej zawieszki warto zadbać o odpowiedni łańcuszek. Przez wzgląd na wiek dziecka najlepiej wybrać cienki model o klasycznym splocie, na przykład ankier.

 

Wyjątkowy i pamiątkowy medalik z wizerunkiem świętego

Medalik to bardzo uniwersalny prezent, można go podarować zarówno dziewczynce, jak i chłopcu. Warto zastanowić się który patron pasuje do dziecka. Kluczem wyboru mogą być jakieś szczególne cechy w osobowości dziecka, zainteresowania, jak i imię świętego patrona, które zostało mu nadane podczas chrztu. W ten sposób prezent jest nie tylko pamiątką, ale pełni również funkcję ochronną. Z czyim wizerunkiem najczęściej są kupowane medaliki? Najwięcej osób decyduje się na wizerunek matki Boskiej (samej lub z dzieciątkiem Jezus). Ze względu na bogatą symbolikę często kupowane są też zawieszki z wizerunkiem anioła. Sporo osób wierzy w moc ochronną aniołów, które czuwają nad ludźmi i sprawują nad nimi opiekę.

 
Złoty medalik marki Bonore na komunie
 

Wśród szerokiej oferty marki Bonore, znajdziesz medaliki idealne dla dziewczynki. Nas szczególnie zauroczył model 147824, który został wykonany ze złota próby 585. Nadano mu uroczą formę serduszka ozdobionego kokardką. Po przesunięciu pojawia się wizerunek Matki Boskiej z dzieciątkiem. Drugą naszą propozycją dla dziewczynki jest medalik, model 147703. Nadano mu okrągły kształt, po okręgu ozdobiono go połyskującymi cyrkoniami. W centralnej części umieszczono aniołka. Całość wygląda niezwykle dziewczęco. Z pewnością taki medalik dziewczynka z przyjemnością założy również jako dorosła kobieta. Dla chłopca proponujemy subtelny okrągły medalik model 147706 z wizerunkiem anioła. Jego druga strona jest gładka, więc można umieścić na niej grawerunek z datą Pierwszej Komunii. Drugą propozycją dla chłopca jest medalik model 147756 o kształcie zaokrąglonego prostokąta przedstawiający postać Chrystusa.

 

Krzyżyk – doskonała pamiątka pierwszej komunii świętej

Oprócz medalików z wizerunkiem świętych doskonałym prezentem komunijnym jest krzyżyk. Symbolizuje on wiarę chrześcijańską, jak i nadzieję. Stanowi on nie tylko doskonałą pamiątkę, ale i jest nośnikiem wiary. Przypomina o wartościach chrześcijańskich. Niektórzy przypisują mu również właściwości ochronne. Krzyżyk przyjmuje różne formy. Od minimalistycznych prostych modeli, poprzez krzyżyki z wizerunkiem Chrystusa, aż do ozdobnych wysadzanych kamieniami nieco biżuteryjnych wzorów. Obecnie przez wpływ popkultury krzyżyki noszone są również przez osoby niewierzące, spełniają one funkcję modnego dodatku. Jednak w odniesieniu do pierwszej komunii zostańmy przy retoryce, że są one świadectwem wiary.

 
Krzyżyk Bonore ze złota próby 585 147793
 

Jaki krzyżyk wybrać dla dziewczynki? Według nas subtelny z delikatnym akcentem. Doskonale sprawdzi się model 147769. Wykonano go ze złota próby 585, a w centralnej części umieszczono ozdobną cyrkonię. Naszą drugą propozycją jest klasyczny krzyżyk z postacią Jezusa, model 147643. Jego niewielkie rozmiary (wysokość 2.1 cm) nie przytłoczą dziecka. Dla chłopca mamy nieco inne propozycje. Pierwszą jest mode 147629, nieco minimalistyczny, prosty, zupełnie bez żadnych zdobień, wykonany ze złota próby 585 o wadze 0.32 g. Drugą propozycją jest złoty krzyżyk, model 147793 z wizerunkiem Chrystusa, który dla kontrastu jest w srebrnym kolorze.

 

Prezent na komunie – wyjątkowa pamiątką na całe życie

Ważne okazje warto celebrować w odpowiedni sposób. Warto sprawić, by dzień Pierwszej Komunii Świętej był dla dziecka wyjątkowy. Niech prezent stanie się miłą i sentymentalną pamiątką, do której nasza pociecha powróci już w dorosłym życiu. Oprócz medalików i krzyżyków często kupowane na prezent komunijny są również zegarki. Mówimy tu o typowo dziecięcych zegarkach, które nasza pociecha będzie mogła od razu nosić i przy okazji nauczyć się jego obsługi, jak i zegarkach premium, które poczekają, aż dziecko dorośnie. Szeroką ofertę zarówno biżuterii, jak i zegarków znajdziesz w naszym sklepie internetowym Bonore.pl.


Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.