Jak dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka

Porady

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka

Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.

21 kwietnia 2023

Pierścionki to jeden z najbardziej kłopotliwych elementów biżuterii. Wynika to z trudności w dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru. Problem ten pojawia się, zarówno gdy kupujemy go dla siebie, jak i na prezent. Podpowiemy, w jaki sposób dokładnie zmierzyć obwód palca, jak i średnicę pierścionka.

 

W obliczu wyzwania - jaki wybrać rozmiar pierścionka?

Sporo osób rezygnuje z zakupu pierścionka, zwłaszcza przez internet, gdyż mają obawy, że nie trafią z rozmiarem. Niby jest ujednolicony system metryczny, ale w wielu krajach wygląda on nieco inaczej. Dlatego warto poznać dwa parametry, pierwszy to obwód palca. Przydatny, zwłaszcza kiedy kupujemy pierścionek dla siebie. Drugi to średnica pierścionka - przydaje się, gdy chcemy go komuś zaprezentować. Znacznie łatwiej pożyczyć pierścionek niż niepostrzeżenie mierzyć komuś palec. Choć stanowiłoby to ciekawe wyzwanie. Jak już pozyskamy interesujące nas dane, wystarczy porównać je z informacjami na stronie. Najczęściej wskazany jest rozmiar wyrażony w milimetrach, który odpowiada obwodowi palca, lub średnica pierścionka również podana w milimetrach.

 
pobrane pexels kader d kahraman 84294181
 

Arkana wiedzy - jak czytać rozmiary pierścionków?

Rozmiary damskich pierścionków zaczynają się od 43, a kończą na 59. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są te w przedziale 52 do 57. Rozmiary 43 do 51 są dedykowane wyjątkowo szczupłym, jak i dziecięcym palcom. Rozmiar 59 jest graniczny z męską rozmiarówką, która to rozpoczyna się od rozmiaru 60, a kończy na 75. Najczęściej wybierane męskie rozmiary to od 60 do 63. Mniej popularne są rozmiary od 65 do 75, dedykowane są nieco masywniejszym palcom.

 
pobrane pexels craig adderley 1674730
 

Na przykładzie popularnego rozmiaru 52 wytłumaczymy, co on dokładnie oznacza. Po pierwsze odpowiada on średnicy pierścionka 16,6 mm i obwodowi palca 52 mm. W Polsce rozmiar 52 odpowiada rozmiarowi 12. Po drugie, warto zwrócić uwagę, że istnieją delikatne różnice pomiędzy producentami o ok.+/- 3 mm. Często się też zdarza, że przewidziano tylko parzyste bądź nieparzyste rozmiary. Co zrobić w przypadku gdy nie ma naszego rozmiaru? Istotnym parametrem jest wtedy szerokość pierścionka. Jeśli wynosi mniej niż 6 mm, należy wybrać rozmiar mniejszy od naszego, jeśli posiada szerokość powyżej 6 mm, zdecydujmy się na rozmiar większy. Przykładowo, wiemy, że nasz rozmiar to 52, zgodnie z instrukcją powyżej przy węższych pierścionkach powinniśmy zdecydować się na 51, a przy szerokich na 53.

 
pobrane pexels michael burrows 7147680
 

Sposoby na zmierzenie obwodu palca

Samodzielny pomiar obwodu palca jest bardzo prosty Wystarczy przygotować wąski pasek papieru oraz linijkę i długopis. Na początek zaznacz długopisem lub markerem miejsce wskazujące początek pomiaru. Następnie owijamy i naciągamy na palec nasze narzędzie pomiarowe. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie, jeśli pasek nie będzie przylegał, może się okazać, że pierścionek będzie za duży. Z drugiej strony, jeśli będzie zbyt ciasny, pierścionek może być za mały. Ważne, by uwzględnić szerokość kostki, zdarza się, że u niektórych osób jest ona szersza. Gdy już owiniesz palec, zaznacz miejsce styku z linią oznaczającą początek. Ostatni krok to położenie narzędzia pomiarowego na płaskiej powierzchni i zmierzenie go linijką. W ten sposób uzyskany wynik jest naszym obwodem palca. Obwód palca możemy również sprawdzić u jubilera. Posiadają oni pierścionki miarowe, dzięki którym mierząc poszczególne rozmiary, można w łatwy sposób odnaleźć swój. Istnieją również obrączki miarowe, które są nieco szersze, czyli powyżej 3 mm. Warto z nich korzystać przy doborze obrączek, jak i grubszych pierścionków.

 
pexels olia danilevich 5088018
 

Sposoby na zmierzenie rozmiaru pierścionka

Jeśli posiadamy pierścionek odpowiadający naszemu rozmiarowi lub osoby, której chcemy go podarować, sprawa jest prosta. Pamiętaj, by uwzględnić również szerokość pierścionka. Wystarczy udać się do jubilera, który posiada trzpień miarowy, na który nakłada się pierścionek. Wystarczy odczytać pomiar i od razu wiemy jaki rozmiar powinniśmy wybrać. Pomocne są również obrączki miarowe, wystarczy porównać rozmiary. Jak to zrobić w domowych warunkach? Tak samo, jak przy mierzeniu obwodu palca należy przygotować wąski pasek papieru (najlepiej, żeby miał szerokość docelowego pierścionka), nożyczki, linijkę i długopis. Na pasku zaznaczamy początek pomiaru, następnie wkładamy go do wewnątrz pierścionka. Ważne by przylegał do ścianek. Zahaczamy miejsce styku z linią początkową. Następnie mierzymy pasek za pomocą linijki. W ten sposób uzyskujemy obwód palca. Wystarczy odczytać wyniki z tabeli. Jest to przydatna metoda, zwłaszcza gdy kupujemy pierścionek dla kogoś.

 
pexels antoni shkraba 7166991
 

Pierścionek jako subtelna ozdoba dłoni

Pierścionki to jeden z tych elementów biżuterii, który nie tylko dopełni stylizację, ale i podkreśli manicure. Jeden prezentuje się minimalistycznie, kilka założonych naraz, odpowiednio skomponowanych, tworzy spójną a czasem intrygującą całość. Coraz częściej po tę ozdobę w formie sygnetów czy obrączek, nie tylko ślubnych, sięgają panowie. Chcąc nosić pierścionki na różnych palcach, pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Nasze ciało, w tym palce, mogą się zmieniać nawet w ciągu dnia. W zależności od takich czynników jak temperatura, stres, wysiłek fizyczny czy woda zatrzymana w organizmie mogą być mniej lub bardziej opuchnięte. Dostosuj rozmiar pierścionka zarówno do tych czynników, jak i do pory roku. Latem lepiej kupować nieco większe, a zima analogicznie mniejsze. A Ty jakie pierścionki wybierasz?


Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.