Diament — cena, karaty. Co skrywają kamienie?

Rozmaitości

Diament — cena, karaty. Co skrywają kamienie?

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.

08 lutego 2024

Rozumienie zależności między masą diamentów a ich ceną jest kluczowe dla każdego, kto rozważa inwestycję w te szlachetne kamienie. Cena diamentu wzrasta wraz z jego masą, mierzona w karatach, ale nie jest to wzrost liniowy. Czynniki takie jak czystość, kolor, i szlif również odgrywają istotną rolę w kształtowaniu wartości. W tym artykule przyjrzymy się, jak te elementy wpływają na ostateczną cenę diamentu, dostarczając czytelnikowi kompletnej wiedzy potrzebnej do świadomego wyboru.

 
 

Czym jest diament? Cała prawda o najtwardszym kamieniu świata

Diament, znany jako najtwardszy naturalnie występujący kamień na świecie, jest nie tylko symbolem luksusu i trwałości, ale także fascynującym tworem natury, który przez miliardy lat kształtował się w głębinach ziemi. Składa się z czystego węgla, który pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem i temperaturą przekształca się w kryształy o niezrównanej twardości. Ta unikalna cecha sprawia, że diamenty są nie tylko pożądane jako ozdoby, ale również niezastąpione w przemyśle do cięcia, szlifowania, wiercenia czy jako komponenty wysokowydajnych narzędzi. Ich rzadkość, piękno, i wszechstronność użyteczna czynią diamenty nie tylko przedmiotem fascynacji, ale także cennym zasobem, którego wartość jest doceniana na całym świecie. Za ich ponadczasowym blaskiem kryje się nie tylko niezwykła historia powstania, ale i złożony proces wydobycia, obróbki oraz klasyfikacji, co dodatkowo podkreśla ich wyjątkowość i wartość.

 

Diamenty w przemyśle jubilerskim

Diamenty w przemyśle jubilerskim stanowią szczyt marzeń o luksusie i elegancji, będąc zarazem nieodłącznym elementem najbardziej prestiżowych kolekcji biżuterii na świecie. Ich niezrównane właściwości, takie jak nieporównywalny blask, twardość oraz trwałość, sprawiają, że są one idealnym wyborem dla tworzenia wyrafinowanych, trwałych oraz ponadczasowych ozdób. W przemyśle jubilerskim diamenty są wykorzystywane nie tylko ze względu na ich piękno, ale również dzięki możliwości szlifowania ich w różnorodne kształty i rozmiary, co pozwala na tworzenie unikatowych, indywidualnie dopasowanych projektów. Od klasycznych solitaires po skomplikowane, artystyczne kompozycje, diamenty podkreślają wyjątkowość i osobisty charakter każdej sztuki biżuterii. Ich zastosowanie w przemyśle jubilerskim nie ogranicza się jedynie do estetyki; symbolizują one również trwałość uczuć, co czyni je doskonałym wyborem na zaręczynowe i ślubne pierścionki, wieczyste obietnice i celebrowanie najważniejszych momentów w życiu.

 

Diamenty — jak przeliczyć karaty na gramy?

Precyzja w przeliczaniu karatów diamentów (nie mylić z karatami złota) na gramy i odwrotnie jest kluczowa w branży jubilerskiej i w handlu diamentami, ponieważ jest to standardowa metoda określania masy kamieni szlachetnych. Oto nieco bardziej szczegółowe informacje na ten temat:

 

Karaty na gramy — jak przeliczać masę diamentów?

Karat jest jednostką masy stosowaną wyłącznie do diamentów i innych kamieni szlachetnych. Jeden karat równa się dokładnie 0,2 grama. Zatem, aby przeliczyć karaty na gramy, należy masę w karatach pomnożyć przez 0,2. Na przykład, diament o masie 5 karatów waży 1 gram (5 karatów * 0,2 grama/karat = 1 gram).

 

Zrozumienie wartości karatu — skala cenowa

Wartość karatu nie rośnie liniowo wraz z masą. Diamenty większe są rzadsze i dlatego ich cena za karat jest wyższa. Na przykład, diament o masie 2 karatów nie będzie kosztował dwukrotnie więcej niż diament 1-karatowy, ale znacznie więcej. Cena za karat może wzrosnąć z 4 000 USD do 10 000 USD lub więcej, w zależności od rzadkości i jakości większego kamienia.

 

Jak czystość i kolor diamentów wpływają na ich cenę?

Czystość diamentu odnosi się do stopnia, w jakim diament jest wolny od wewnętrznych wad (wtrąceń) i zewnętrznych defektów (uszkodzeń powierzchni). Diamenty są klasyfikowane od IF (Internally Flawless, bez wad wewnętrznych), przez VVS (Very Very Slightly Included, bardzo, bardzo lekko wtrącone), aż po I (Included, z wtrąceniami), które mają widoczne wady. Barwa diamentów jest kolejnym ważnym czynnikiem, który jest oceniany na skali od D (bezbarwne) do Z (silnie zabarwione). Diamenty o wyższej czystości i lepszej barwie będą miały wyższą cenę za karat.

Szlif diamentu ma ogromny wpływ na jego ostateczny wygląd i blask. Szlif nie tylko odnosi się do kształtu diamentu, ale także do jakości jego wykonania, w tym proporcji, symetrii i poleru. Diamenty o doskonałym szlifie będą odbijać więcej światła, co zwiększa ich pożądanie i cenę. Symetria odnosi się do równomiernego rozmieszczenia i kształtu faset diamentu, co również wpływa na jego zdolność do odbijania światła.

 

Ale ile tak naprawdę kosztują diamenty?

W kwestii aktualnych cen diamentów rynek jubilerski obserwuje ciągłe fluktuacje, które są zależne od globalnych trendów ekonomicznych, dostępności surowców, a także zmian w popycie konsumenckim. Na dzień dzisiejszy (8.02.2024), średnia cena za 1 karat diamentu wysokiej jakości, który jest bezbarwny i nie zawiera wad wewnętrznych (klasyfikowany jako IF), może wahać się w granicach 6 000-10 000 USD.

Diamenty o niższej czystości, na przykład w kategorii SI (Slightly Included, lekko wtrącone), mogą być wyceniane średnio od 4 000 do 7 000 USD za karat. W kategorii barwnej, diamenty bezbarwne (D-E) są na czele skali cenowej, podczas gdy te z lekkim zabarwieniem (G-H) mogą być bardziej przystępne cenowo, oscylując wokół 3 000-5 000 USD za karat.

 

Filozofia marki Bonore — Diamonds. Naturally.™

W Bonore kierujemy się zasadą "Diamonds. Naturally.™", która odzwierciedla nasze głębokie zaangażowanie w oferowanie wyłącznie naturalnych diamentów w naszej biżuterii. Ta filozofia podkreśla nasze zobowiązanie do zapewniania, że każdy diament, od pierścionków zaręczynowych po nasze kolczyki, jest autentyczny i nieskażony, tak naturalny, jak jego niezrównane piękno. Jako eksperci w dziedzinie diamentów, gwarantujemy, że każdy kamień jest starannie selekcjonowany, aby spełniać najsurowsze standardy jakości. Dla nas każdy diament to symbol trwałej wartości i zrównoważonego luksusu, którym pragniemy dzielić się z naszymi klientami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diamentów w biżuterii Bonore, zapraszamy do lektury tego artykułu.

 

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.