Jak wyczyścić biżuterię?

Porady

Jak wyczyścić biżuterię?

Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.

07 listopada 2023

Odpowiednio użytkowana, jak i pielęgnowana biżuteria przez długie lata będzie wyglądać jak nowa. Istnieją zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby czyszczenia wyrobów jubilerskich. Warto pamiętać, że przy doborze odpowiedniego środka, jak i metody warto zwrócić uwagę, z czego dana kosztowność jest wykonana. Poznaj skuteczne metody przechowywania, użytkowania, jak i czyszczenia biżuterii.

 
 

Skuteczne sposoby dbania o biżuterię

Po pierwsze nie narażaj biżuterii na kontakt z wodą, w której zawarte są między innymi chlor, jak i sól, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na wygląd naszych kosztowności. Pamiętaj, by zdejmować pierścionki, jak i bransoletki zarówno przed myciem rąk, jak i wykonywaniem prac domowych. Perfumy, jak i balsam i dezodorant użyj przed założeniem naszyjnika lub kolczyków. Gdyż kosmetyki również mogą wchodzić w niekoniecznie pożądaną reakcję chemiczną z naszą biżuterią.

 

damska dłoń myjąca ręce

 

Twoja biżuteria podobnie jak ty potrzebuje odpoczynku. Warto zdejmować ją przed snem, jak i wysiłkiem fizycznym. Zwłaszcza jeśli wykonana jest z dmuchanego złota, które może ulegać odkształceniom. Ważny jest sposób przechowywania. Pudełko, w którym zakupiliśmy łańcuszek czy damski pierścionek nie jest najlepszym wyborem, gdyż szorstka gąbka może porysować nasze precjoza. Warto zaopatrzyć się w etui, jak i szkatułki do przechowywania biżuterii, które wyściełane są delikatną tkaniną. Unikniemy w ten sposób również splatania łańcuszków.

Jak wyczyścić biżuterię?

Jak wyczyścić biżuterię? Zacznijmy od zasad ogólnych, których warto przestrzegać podczas czyszczenia biżuterii. Po pierwsze test na niewielkiej powierzchni, nawet jeśli preparat jest przeznaczony do złota czy też srebra, może być zbyt silny, dlatego dokonaj próby najlepiej na spodniej części biżuterii, która jest niewidoczna podczas użytkowania. Bądź dokładny i ostrożny, nie rób tego w pośpiechu. Zbyt mocne pocieranie za duża ilość preparatu może całkowicie znaczyć kosztowności. Zachowaj ostrożność podczas pielęgnowania kamieni szlachetnych, nikt nie chciałby zmatowić diamentów czy innych drogocennych kamienie szlachetnych.

 

kobieta w jensowej koszuli i czarnej bluzce z naszyjnikami cluse na szyi

 

Domowe sposoby czyszczenia biżuterii

Biżuterię wykonaną ze złota możesz z powodzeniem wyczyścić w domowym zaciszu. Jednym ze sprawdzonych praktyk jest wykorzystanie kilku kropel płynu do naczyń lub mydła, które należy rozpuścić w wodzie. Biżuterię zanurzamy na chwilę, po czym dokładnie ją osuszamy. Drugi domowy sposób to dostępny praktycznie w każdej kuchni to kwasek cytrynowy. Który skutecznie usuwa zielony nalot. Wystarczy przygotować roztwór składający się z wody i kwasku cytrynowego. Nasączamy nim szmatkę i delikatnie przecieramy zabrudzone miejsce. Do usunięcia rdzawych plam przydatna będzie sól kuchenna i soda oczyszczona. Wystarczy do 200 ml wody dodać po łyżeczce soli i sody. Pamiętaj, by miseczkę uprzednio wyłożyć folią aluminiową. Namaczaj biżuterię przez około 30 minut, po czym dokładnie wypłucz i osusz. Można użyć również miękkiej szczoteczki, ale trzeba to zrobić z zachowaniem szczególnej ostrożności.

 

szklanka z wodą i cytryny

 

Biżuterię wykonaną ze srebra możemy wyczyścić popiołem. Metoda ta sprawdza się, jeśli chcemy wypolerować kosztowności. Wystarczy nanieść niewielka ilość popiołu na miękką tkaninę, po czym pocierać aż do osiągnięcia zadowalającego połysku. Biżuterię srebrną można również zanurzyć w roztworze soli kuchennej i wody. Naczynie wykładamy folią, wlewamy wodę, a następnie odrobinę soli. Wkładamy srebro, pozostawiamy na chwilę. Należy pamiętać o bardzo dokładnym osuszeniu biżuterii.

 

Profesjonalne sposoby czyszczenia biżuterii

Każda nawet najlepiej sprawdzona domowa metoda, niesie za sobą ryzyko odbarwienia bądź porysowania biżuterii. Jeśli się tego obawiamy, warto postawić na profesjonalne metody czyszczenia biżuterii. Dostępne są na rynku specjalne, nasączone płynem dedykowane biżuterii ściereczki jubilerskie. Usuwają zarówno osad, nalot brud, jak i kurz. ponadto są bezpieczne. Drugim profesjonalnym rozwiązaniem jest płyn, na opakowaniu powinno znajdować się oznaczenie, do jakich metali jest dedykowany. Warto trzymać się dokładnie instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Dla osób, które nie chcą bądź nie mają czasu, by samemu czyścić biżuterię, z pomocą przychodzą jubilerzy. Którzy posiadają odpowiednie preparaty, sprzęt, jak i doświadczenie.

 

jubiler czyszczący biżuterie

 

Piękna biżuteria to zadbana biżuteria

Warto dbać o biżuterię, dzięki temu odwdzięczy się nam nienagannym wyglądem przez długie lata. Pamiętajże czyszczenie, jak i pielęgnacja są równie ważne co odpowiednie przechowywanie. Na wygląd biżuterii męskiej, jak i damskiej ogromny wpływ ma to, jak postępujemy z nią na co dzień. Szeroką ofertę wyjątkowej biżuterii damskiej, jak i męskiej wykonanej ze szlachetnych kruszców znajdziesz na naszej stronie Bonore.pl.


Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.