Expert zone - perły kupuj rozważnie

Rozmaitości

Expert zone - perły kupuj rozważnie

Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.

13 lutego 2024

Perły od zawsze budzą skrajne, lecz silne emocje. Ich zwolennicy doceniają ich piękno, elegancję i ponadczasowość. Panie chętnie sięgają po biżuterię wykonaną z pereł. Pojawia się jednak dość trudne pytanie: Czym się kierować przy wyborze pereł? Jak nie popaść marketingową pułapkę i dokonać dobrego wyboru? Spieszymy z odpowiedzią.

 
 

Różnica między perłami naturalnymi a hodowanymi

Zacznijmy od podziału pereł na dwie grupy: perły naturalne i hodowane. Pierwsze jak sama nazwa wskazuje, formują się w sposób naturalny, w organizmach małży. Powstanie perły tak naprawdę jest skutkiem procesu obronnego. Jeśli atakujący muszle osobnik dostanie się jakimś cudem do środka, zostaje otoczony i przykryty masą perłową, w ten sposób kształtuje się to, co finalnie nazywamy perłą. Jest to dość rzadkie zjawisko. Pereł naturalnych jest na tyle mało, że obecnie na rynku pierwotnym dostępne są jedynie okazy hodowane. Czy wiecie, że perły hodowane zawdzięczamy Chińczykom? Już w XII udało im się pozyskać pierwsze perły będące efektem ingerencji człowieka. Obecnie selekcjonuje się dokładnie osobniki, które mogą być dawcami masy perłowej, którą wprowadza się do drugiego osobnika. Kontroluje się również kształt, poprzez wprowadzenie wzorca, czyli tak zwanego sztucznego jądra. Perły hodowane dzieli się również na słodkowodne i słonowodne. Które są cenniejsze? Zdecydowanie perły słonowodne. Wśród nich wyróżniamy: perły Akoya, Perły Tahiti oraz South Sea.

 
Dziewczyna z naszyjnikiem i kolczykami z pereł
 

Odkryj prawdziwe piękno pereł

Sporo osób posługuje się błędnym kluczem doboru pereł. Szukamy najczęściej okazów idealnie okrągłych, o gładkiej a często matowej strukturze i białym kolorze. Popełniamy w ten sposób ogromny błąd i pozbawiamy się szansy na posiadanie naprawdę pięknych okazów. Błysk w perle jest jak najbardziej pożądany, im bardziej lustrzany, tym piękniejszy. Perły niczym diamenty potrafią mienić się feerią barw, zjawisko to nazywane jest „orientem”. A co z kształtem? Najcenniejsze są idealnie okrągłe egzemplarze o wręcz kulistym kształcie. Tworzy się z nich głównie naszyjniki, a pojedyncze egzemplarze umieszcza się w złotych pierścionkach. Nieco tańsze, ale również chętnie kupowane są perły owalne. Możemy je znaleźć w kolczykach, jak i zawieszkach. Najczęściej spotykane są natomiast perły półokrągłe, wynika to również z ich stosunkowo niskiej ceny. Tego typu perły łączone są najczęściej ze srebrem. W jubilerstwie wykorzystuje się również baroki czy perły o nieregularnym kształcie, najczęściej można je spotkać w bransoletkach, jak i w biżuterii artystycznej.

 
Naszyjniki i kolczyki z pereł na jasnym materiale
 

Postaw na ponadczasową biżuterię z pereł

Odpowiednio wybrane perły potrafią zniewalać swoją urodą. Wiele pań posiada w swoich szkatułkach biżuterię tego typu. Kochała ją sama Coco Chanel, ikona stylu i dobrego gustu. Przepiękna i ponadczasową biżuterię z perłami znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Postaw na to, co nigdy nie wychodzi z mody.


Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.