Pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać? Znaczenie i symbolika kamieni

Rozmaitości

Pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać? Znaczenie i symbolika kamieni

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

12 marca 2024

Pierścionek zaręczynowy zazwyczaj kojarzy nam się z przepięknym, połyskującym diamentem. Żyjemy jednak w czasach nieograniczonych możliwości, dlatego i w tym przypadku mamy do wyboru więcej niż jeden kamień. Coraz częściej zaręczamy się biżuterią zdobioną innymi minerałami. Co ciekawe, każdy z nich ma swoją wyjątkową symbolikę i znaczenie, a rozszerzona paleta kolorów pozwala lepiej dopasować model do gustu osoby, z którą wiążesz przyszłość.

 
 

Czym kierować się przy wyborze kamienia do pierścionka zaręczynowego?

Wybór kamienia do pierścionka zaręczynowego zależy głównie od osobistych preferencji oraz gustu osoby, która będzie go nosić. Warto zajrzeć do szkatułki ukochanej i sprawdzić, jakie kamienie w niej dominują, zwrócić uwagę na paletę barw w jej garderobie. Mniej popularnym, choć dla niektórych ważnym kryterium, jest dobór kamienia ze względu na jego symbolikę i znaczenie. W kolejnych paragrafach znajdziesz propozycje różnych kamieni używanych w pierścionkach zaręczynowych, wraz z ich znaczeniem i właściwościami.

Diament: najlepszy przyjaciel kobiety

Diamenty są tradycyjnym i bardzo popularnym, jeśli nie najpopularniejszym, wyborem do pierścionków zaręczynowych. Symbolizują wieczność, miłość i niezłomność. Są także jednym z najtrwalszych kamieni szlachetnych, co czyni je idealnym wyborem na pierścionek, który ma być noszony codziennie. W końcu to najtwardsza, znana człowiekowi substancja występują w naturze. Sama nazwa kamienia to z łaciny ‘niepokonany’, ‘niezniszczalny’.

 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

 

Szafir – kamień czystości i wierności

Szafir to drugi po diamencie najtwardszy minerał, co sprawia, że jest materiałem bardzo pożądanym w jubilerstwie. Cechuje go trwałość i odporność na większość zarysowań. Te piękne kamienie, najczęściej o niebieskim kolorze, symbolizują lojalność, szczerość, wierność i małżeńskie szczęście. Są także łączone z wartościami takimi jak mądrość czy spokój.

 

Pierścionek z szafirem

 

Rubin, czyli kamień z temperamentem

Rubin, z łacińskiego rubens (czerwony) to jeden z najtwardszych kamieni szlachetnych występujących w naturze. Rubiny symbolizują miłość, pasję, ogień i energię. Są również uważane za kamienie ochronne, które przynoszą szczęście i pozytywną energię swojemu nosicielowi. Sprawdzi się dla osób, które cechuje ognisty temperament i energia życiowa. Według niektórych z wielu przesądów miał chronić przed zdradą, przynosić szczęście w miłości i dawać łatwość w zdobywaniu bogactwa. Pomijając zabobonne przekazy, jest to niewątpliwe przepiękny kamień, który coraz częściej spotyka się w pierścionkach zaręczynowych.

 

Pierścionek z rubinem

 

Zieleń szmaragdu symbolem nadziei

Szmaragdy to zielone kamienie, które symbolizują harmonię, nadzieję i odrodzenie, miłość oraz wierność. Ich nazwa pochodzi od greckiego smaragdos, oznaczającego ‘zielony kamień’. Są rzadkie i piękne, co czyni je ekskluzywnym wyborem dla pierścionków zaręczynowych. Pierścionki ze szmaragdami są do dziś często przekazywaną z pokolenia na pokolenie pamiątką rodzinną. Podarowanie takiej biżuterii osobie z kolejnej linii rodu może łączyć się z intencją darowania jej także dobrej energii i szczęścia, które przyniosła poprzedniczce.

 

Pierścionek ze szmaragdem

 

Ametyst – kamień równowagi

Ametysty są fioletowymi kamieniami, które symbolizują spokój, ochronę i równowagę. Są one również uważane za kamienie ochronne, które pomagają w radzeniu sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. W wielu kulturach wierzono, że ametyst ma zdolność oczyszczania i ochrony swojego nosiciela przed negatywną energią oraz wpływami zewnętrznymi. Wierzono, że noszenie ametystu może zapewnić fizyczną, emocjonalną i duchową opiekę. Według legendy św. Walenty nosił pierścień z wyrzeźbionym z ametystu kupidynem, co sprawiło, że kamień ten został w średniowieczu znakiem prawdziwej, wiecznej miłości.

 

Pierścionek z ametystem

 

Kamień do pierścionka zaręczynowego dopasowany do charakteru

Jak widzisz, symbolika, która narosła wokół kamieni szlachetnych jest bardzo bogata i powiązana z naszym odbieraniem kolorów, legendami i uwarunkowaniami kulturowymi. Dopasowanie kamienia do osobowości ukochanej może okazać się niezwykle trafną strategią. Uzasadnienie wyboru pozwoli nam zapunktować jako osobom romantycznym, dla których ważny jest temperament wybranki.

Pierścionki zaręczynowe z kamieniami szlachetnymi


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.