Kształty i szlify kamieni szlachetnych. Który wybrać?

Rozmaitości

Kształty i szlify kamieni szlachetnych. Który wybrać?

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

18 lipca 2024

Kształt oraz szlif kamienia szlachetnego to ważne elementy w jubilerstwie – mają wpływ na wygląd, blask oraz wartość kamienia. Nadają mu określony charakter i determinują jego odbiór. Z tego artykułu dowiesz się o kilku najpopularniejszych kształtach i szlifach, a także czym są i na czym polega różnica między tymi pojęciami.

 
 

Czym różni się kształt od szlifu?

Na początek należy zaznaczyć, że kształt i szlif kamienia nie są pojęciami tożsamymi. Kształt kamienia widzimy z górnego rzutu. Szlif natomiast to ułożenie poszczególnych płaszczyzn kamienia, jest zależny od liczby i pozycji fasetek oraz kątów ich nachylenia. Ma wpływ na intensywność lśnienia kamienia. Chociaż wskazane terminy są dwoma różnymi parametrami kamienia, to istnieją równolegle i są wymieniane obok siebie jako ważne informacje na temat klejnotu.

 
Kształt i szlif kamieni
 

Jakie wyróżniamy kształty kamieni szlachetnych?

 
  • 1. Okrągły – najpopularniejszy w jubilerstwie kształt, szczególnie dla diamentów. Wiąże się z obecnością wielu faset, które maksymalizują blask kamienia. Dobrym jego przykładem jest szlif brylantowy czy rozeta.
  • 2. Owalny – elegancki kształt, który jest wydłużonym odpowiednikiem okrągłego szlifu, co sprawia, że kamień wygląda na większy. Często używany do głównego kamienia w pierścionku, ponieważ optycznie wydłuża palec.
  • 3. Prostokątny – prostokątny kształt z fasetami na bokach. Charakterystyczny dla niego jest szlif poduszkowy, schodkowy czy szmaragdowy.
  • 4. Gruszka – kształt przypominający łzę, łączący w sobie cechy szlifu okrągłego i marquise.
  • 5. Serce – kształt serca, który jest romantycznym wyborem dla biżuterii.
  • 6. Trójkątny – trójkątny kształt typowy dla szlifów trillion oraz latawiec.

Szlif i kształt kamieni

 

Rodzaje szlifów kamieni szlachetnych

Szlifowanie kamienia szlachetnego to proces, który ma nadać mu odpowiedni kształt i układ faset, po to, by wydobyć jego blask, kolor, przezroczystość i wewnętrzny połysk. Szlif ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd kamienia szlachetnego i jego wartość. Oto jego główne rodzaje:

 
  • 1. Szlif brylantowy – najpopularniejszy szlif, składający się z 57-58 faset. Maksymalizuje blask i ogień kamienia (czyli iskrzące odbicia promieni świetlnych w jego wnętrzu), szczególnie diamentów.
  • 2. Szlif schodkowy – składa się z równoległych faset, które tworzą efekt schodków. Używany głównie w szlifach szmaragdowym i asher.
  • 3. Szlif radiant – łączy elementy szlifu brylantowego i schodkowego. Jest to kwadratowy lub prostokątny szlif z 70 fasetami.
  • 4. Szlif owalny – symetryczny szlif o kształcie elipsy. Standardowo liczy 57 faset, które wydobywają intensywne iskrzące się odbicia kamieni. Najczęściej używany w pierścionkach.
  • 5. Szlif markiza – ma wydłużony kształt z zaostrzonymi końcami, liczy 57 faset. S\zlif markizowy sprawia, że kamień wydaje się optycznie większy i nabiera wspaniałego blasku. Często stosowany w kolczykach, naszyjnikach oraz bransoletkach.
  • 6. Szlif princessa – może mieć kształt kwadratowy lub prostokątny z wieloma iskrzącymi się fasetami. Liczne fasety dodatkowo uwydatniają blask kamieni. Popularny w pierścionkach i kolczykach.
  • 7. Szlif szmaragdowy – ma prostokątny kształt i ścięte rogi. Jest to rodzaj szlifu schodkowego z równoległymi fasetkami. Idealnie sprawdzi się do kamieni sporych rozmiarów.
  • 8. Szlif bagietkowy – odmiana szlifu schodkowego. Ma dużą prostokątną taflę. Popularny szlif dla kamieni w intensywnych kolorach, aby jeszcze bardziej je uwydatnić.

Szlif i kształt kamieni

 

Jaki kształt i szlif kamienia wybrać?

Wybór szlifu i kamienia powinien być uzależniony przede wszystkim od gustu, preferencji osoby, która będzie nosić biżuterię oraz budżetu. Konkretne rodzaje będą pasować do poszczególnych rodzajów dodatków. Jedne lepiej sprawdzą się w przypadku pierścionków, inne kolczyków. Każdy szlif i kształt ma swoje unikalne cechy, które mogą podkreślić piękno kamienia i dodać mu wyjątkowego charakteru.


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.