Złoto złotu nierówne, czyli co oznaczają próby i karaty złota

Rozmaitości

Złoto złotu nierówne, czyli co oznaczają próby i karaty złota

Karolina Walczak

Biżuteria to jej największa miłość. Wie o niej wszystko. Żaden splot łańcuszka nie jest jej obcy. Nie tylko świetnie czuje trendy, ale ma do nich oko, gdyż jej pasją jest fotografia. Potrafi uchwycić na zdjęciu to, co nieuchwytne.

18 maja 2023

Łacińskie aurum, czyli polskie złoto. Jeden z najcenniejszych pierwiastków chemicznych o liczbie atomowej 79. Czysty kruszec stanowi świetną lokatę pieniędzy. W postaci stopów chętnie wykorzystywany w jubilerstwie. Cena biżuterii wykonanej z tego cennego kruszcu zależy od wagi, jak i próby. Czym właściwie jest próba złota, a co kryje się pod pojęciem karatów?

Próba na miarę złota

Próba złota określa, ile czystego kruszcu znajduje się w 1000 jednostkach masy stopu metalu. Przykładowo próba oznaczona jako 333 mówi, że stop zawiera 33,3% czystego złota. Ile prób złota wyróżniamy? Istnieje sześć podstawowych prób złota: 999 zawiera 99,9% czystego złota, 960 zawiera 96,0% czystego złota, 750 zawiera 75,0% czystego złota, 585 zawiera 58,5% czystego złota, 500 zawiera 50,0% czystego złota, 375 zawiera 37,5% czystego złota, 333 zawiera 33,3% czystego złota.

 

zdjęcie pobrane z pexels michael steinberg

 

Do najpopularniejszych prób zaliczamy: 333, 375, 585 oraz 750. Która jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Najchętniej kupowane są wyroby ze złota 585. Dlaczego? Gdyż stanowią kompromis pomiędzy ceną a trwałością i twardością. Czyste złoto oznaczane jako 999 jest dość miękkie i plastyczne. Nie nadaje się do wykorzystywania w jubilerstwie. Dlatego powstają stopy. Im większa zawartość złota w stopie, tym wyższa próba. Wzrasta również jego podatność na uszkodzenia. Jeżeli biżuterię nosimy okazjonalnie lub ma stanowić lokatę dla naszych pieniędzy, warto wybrać kosztowności wykonane ze złota 750 lub 960. A co niższymi próbami np. 333? Złoto tej próby cechuje twardość i wytrzymałość. Niestety ze względu na dużą zawartość innych metali, szybko śniedzieje, jak również może uczulać.

 

pobrane z pexels karolina grabowska

 

Drugi system klasyfikacji złota - czyli skala karatowa

Oprócz próby złota funkcjonuje system karatowy. Czym jest karat? Stanowi on jednostkę miary, która stosowana jest w jubilerstwie. Ma ona na celu określić, ile czystego kruszcu znajduje się w stopie. Przyjmuje się, że jeden karat odpowiada 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Oznacza to, że czyste złoto posiada 24 karaty. Złoto próby 960 posiada 23 karaty, złoto próby 750 posiada 18 karatów, złoto próby 585 to złoto 14-karatowe, próba 500 odpowiada 12 karatowemu złotu, natomiast próba 375 oznacza złoto 9-karatowe. Karaty mają oznaczenie ct lub kt.

 

pexels cottonbro studio

 

Złoto głupców, czyli jak mieć pewność co do jego autentyczności

Pierwsza podstawowa zasada, którą warto stosować nie tylko przy zakupie złota: korzystaj ze sprawdzonych źródeł. Jak mówi przysłowie, okazja czyni złodzieja. Chęć zaoszczędzenia czy skuszenie się na super promocje może nas wiele kosztować. Niestety w obiegu są produkty wykonane choćby z tombaku, które łudząco przypominają drogocenny kruszec, jakim jest złoto. Po drugie, biżuteria ze złota powinna posiadać cechę probierczą. Czyli urzędowy, prawnie chroniony znak, potwierdzający zawartość złota w stopie. Warto pamiętać o tych dwóch zasadach. Złota biżuteria jest trwała i piękna, dlatego warto w nią inwestować!


Karolina Walczak

Biżuteria to jej największa miłość. Wie o niej wszystko. Żaden splot łańcuszka nie jest jej obcy. Nie tylko świetnie czuje trendy, ale ma do nich oko, gdyż jej pasją jest fotografia. Potrafi uchwycić na zdjęciu to, co nieuchwytne.