Niebiański kamień – cała prawda o lapis lazuli

Rozmaitości

Niebiański kamień – cała prawda o lapis lazuli

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.

01 sierpnia 2023

Oprócz drogocennych kamieni szlachetnych w jubilerstwie wykorzystuje się również kamienie półszlachetne. Jednym z nich jest Lapis Lazuli zwany lazurytem. Posiada on charakterystyczną niebieską barwę przypominająca morze lub niebo. Dlatego niektórzy nazywają go kamieniem nieba. Oprócz walorów wizualnych posiada on również moce ezoteryczne. Przekonaj się jakie!

Lapis Lazuli - czym jest i skąd pochodzi kamień nieba?

Czym jest lapis-lazuli? Jest to skała metamorficzna, powstała na skutek przeobrażeń wapienia lub dolomitu. Składa się przede wszystkim z lazurytu, któremu zawdzięcza barwę oraz białego kalcytu, pirytu, jak i sodalitu. Występuje głównie w Afganistanie, ale pomniejsze złoża znajdują się również w: Rosji, Chile, USA, RPA, Birmie, Angoli, Rwandzie czy też we Włoszech.

 

pobrane z pixabay 22061021920

 

Które kamienie są najcenniejsze? Uważa się, że najdroższe i najbardziej poszukiwane są kamienie o ciemnej, jednolitej barwie. Cenione są również egzemplarze, które zawierają drobiny pirytu. Na obniżenie ceny wpływają niepożądane widoczne przerosty kalcytu, czyli białe lub szare pasy. Gdzie wykorzystuje się lazuryt? Oczywiście w branży jubilerskiej. Modne są zarówno naszyjniki damskie, jak i pierścionki z tym kamieniem. Osadza się go zarówno w srebrnej, jak i złotej biżuterii. Ponadto lapis-lazuli jest kamieniem kolekcjonerskim. Co ciekawe był wykorzystywany jako naturalny pigment, znany jako ultramaryna.

 

zdjęcie pobrane z pixabay 50868361920

 

Moc zamknięta w lazurycie - czyli jego właściwości prozdrowotne

Dzięki swojej barwie lapis-lazuli od tysięcy lat jest postrzegany jako święty kamień prosto z niebios. Przypisuje mu się szeroką symbolikę i prozdrowotne właściwości. Lazuryt uosabiany jest z harmonią, mądrością i zrozumieniem. Noszenie tego kamienia pomaga w osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Cudotwórcy, magicy czy też znachorzy wykorzystywali lapis-lazuli do leczenia epilepsji, stanów lękowych, bezsenności, jak i chorób skórnych czy też reumatyzmu. Podobno sam kamień emanuje magiczną energią, wiec wystarczy, by był w pobliżu. Oczywiście nie ma żadnych naukowych dowodów na magiczne działanie kamienia. Natomiast sporo osób zauważa, że ma na nich dobroczynny wpływ. Lapis-lazuli wzmaga intuicję, uspokaja i poprawia strój. Komu rekomendujemy noszenie biżuterii z lazurytem? Każdemu, zwłaszcza osobom przepracowanym, narażonym na permanentny stres.

 

zdjęcie pobrane z pixabay 18025171280

 

Niezwykła biżuteria z lapis-lazuli

Biżuteria z lazurytem jest nie tylko piękna, ale i wykazuje magiczne właściwości. Jak na długo zachować piękno biżuterii damskiej z lapis-lazuli? Unikaj wysokiej temperatury, jak i środków chemicznych w tym popularnego mydła. Kamień mógłby zmatowieć. Przechowuj biżuterię w miękkich woreczkach, jest to stosunkowo delikatny kamień, który łatwo się rysuje. Czyść kamień wyłącznie wilgotną szmatką. Jeśli chcesz naenergetyzować lazuryt, połóż go w pobliżu kryształu górskiego, a jeśli chcesz go rozładować, zostaw go w towarzystwie hematytu. A ty masz już damską biżuterię z niebiańskim kamieniem? Wolisz pierścionek, czy może bransoletkę?

 

pobrane z pexels seda arslan 16512700

 

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.