Srebro wysokiej próby, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o srebrze 925

Rozmaitości

Srebro wysokiej próby, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o srebrze 925

Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.

08 sierpnia 2023

Wśród najczęściej wykorzystywanych w jubilerstwie metali szlachetnych znajduje się złoto, platyna oraz srebro. Ten ostatni kruszec charakteryzuje się niebywałym lustrzanym odbiciem światła. Ponadto jego stosunkowo niska cena powoduje, że klienci chętnie sięgają po srebrną biżuterię. Jakie srebro wybierać? Najlepiej to próby 925. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Srebro skromy, ale i unikalny pierwiastek

Srebro to pierwiastek chemiczny określany skrótem Ag. Łacińska nazwa argentum oznacza „biały” tudzież „błyszczący”, co idealnie określa cechy tego metalu. Srebro bowiem bardzo łatwo wypolerować i jako jedyny pierwiastek na świecie odbija światło w 95%.niczym lustro. W tablicy Mendelejewa srebro plasuje się na 47 pozycji, należy do metali przejściowych. Jest doskonałym przewodnikiem prądu, cechuje się również plastycznością i miękkością. Dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany w jubilerstwie w postaci stopu. Zmieszanie czystego srebra z innym metalem ma na celu zwiększenie jego trwałości i twardości.

 

pobrane z pexels castorly stock 3640960

 

Ilość srebra w stopie określana jest za pomocą próby wyrażonej w promilach. Oznacza ona, ile czystego kruszcu znajduje się w 1000 jednostek stopu. Przykładowo srebro próby 800 zawiera 800 promili czystego srebra i 100 promili innych metali. Procentowo próba 800 zawiera 80,0% czystego srebra. Występuje pięć prób srebra, przy czym 999 określa czysty kruszec, który nie jest stosowany w jubilerstwie. Najpopularniejsza i najbardziej pożądaną jest próba 1, czyli 925, która zawiera 92,5% czystego srebra. Próba numer 2 to 875 zawiera 87,5% srebra, próba 3 to 830 o zawartości 83,0% czystego srebra oraz wspomniana wcześniej próba 4, czyli 800 o zawartości 80,0% srebra.

 

pobrane z pexels maksim gnocharenok 4354603

 

Cała prawda o srebrze próby 925

Srebro jako tańszy kuzyn złota jest atrakcyjny dla konsumenta ze względu na relatywnie niższą cenę. Kruszec ten poddaje się różnym procesom, między innymi takim jak pozłacanie, oksydowanie czy rodowanie Dzięki pozłacaniu, czyli pokryciu metalu cienką warstwą złota, uzyskujemy wygląd tego drogocennego kruszcu za ułamek ceny. Oczywiście tego typu pokrycie z czasem ulega ścieraniu, trzeba to mieć na uwadze. Czym się kierować podczas zakupu srebrnej biżuterii? Przede wszystkim próbą. Bezapelacyjnie najlepsze jest 925. Dlaczego? Dzięki domieszce innego metalu srebro zyskuje na twardości i odporności, ale nie traci swoich cech i zalet. Zachowany jest lustrzany blask, zdolność do przewodzenia energii elektrycznej, jak i właściwości antybakteryjne. Obecne obostrzenia zakazują dodawani niklu do srebra, dzięki temu biżuteria ze srebra doskonale sprawdzi się w przypadku alergików i osób o wrażliwej skórze. Srebrna biżuteria tak samo, jak złota ma wybitą cechę probierczą. Jest to prawnie chroniony znak urzędowy poświadczający zawartość srebra w stopie. Czy cechowanie srebrnej biżuterii jest obowiązkowe? Tak, w przypadku wyrobów, których masa jest nie mniejsza niż 2 gramy w sztuce lub np. w przypadku kolczyków w dwóch sztukach. Czy srebro próby 925 czernieje? Odpowiedź brzmi, tak. Jest takie prawdopodobieństwo. Pamiętajmy, że jest to naturalne zjawisko. Srebro wchodząc w reakcję chemiczną na przykład z siarką, która znajduje się w powietrzu, zaczyna pokrywać się czarnym nalotem. Na szczęście wystarczy wypolerować biżuterię dedykowaną do srebra szmatką, dzięki niej odzyskamy dawny blask naszych kosztowności.

 

zdjęcie z pexels cottonbro studio 9430462

 

Biżuteria o niezwykłym blasku

Cechą charakterystyczną, jak i atutem srebra jest jego przepiękny, lustrzany blask. Dostrzegli go już alchemicy, którzy nadali mu nazwę Luny i oznaczyli symbolem sierpa księżyca. Srebru przypisuje się szeroką symbolikę, ma zwiastować zdrowie, oznacza również czystość. W ludowych wierzeniach niejednokrotnie pojawia się jako środek dzięki, któremu można wygnać demony i nieczyste siły. Obecnie srebro wykorzystuje się w przemyśle, medycynie, jak i fotografii no i jubilerstwie. Srebrne kolczyki prezentują się niezwykle szykownie. Bransoletki damskie wykonane z tego kruszcu pięknie współgrają z zegarkami ze srebrną kopertą. Argentum jest ponadczasowe. A ty wybierasz srebro czy wolisz złoto?

 

zdjęcie pobrane z pexels nataliya vaitkevich 4944568

 

Laura Fiodor

Ceni minimalizm i najwyższą jakość wykonania. Wybiera biżuterię elegancką i ponadczasową. Kolekcjonuje pierścionki zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Ma ich w swojej kolekcji około pięćdziesięciu. Jej pasją jest szermierka oraz jazda konna.