Tombak to nie złoto – jak sprawdzić prawdziwość kruszcu?

Porady

Tombak to nie złoto – jak sprawdzić prawdziwość kruszcu?

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.

10 maja 2023

Kupując wyroby wykonane ze złota w sprawdzonych miejscach, raczej nie musimy mieć obaw co do prawdziwości kruszcu. Każdy produkt powinien mieć wybitą cechę probierczą. Jak ona wygląda? A co jeśli jej nie ma? Odpowiemy na te i inne pytania, które mogą nas nurtować podczas zakupu złotej biżuterii.

Czym jest cecha probiercza?

Czym jest cecha probiercza? Jest to znak urzędowy, co ważne prawnie chroniony, który potwierdza zawartość metalu szlachetnego w wyrobie. Wybija się ja na danym produkcie. Cechuje się stopy: złota, srebra, platyny i palladu. Jak rozczytać cechę probierczą? Cyfra, która znajduje się po prawej stronie, informuje o zawartości czystego kruszcu w stopie, jest to tak zwana próba. Natomiast litera umieszczona po lewej stronie oznaczają Urząd probierczy.

 • A – Białystok
 • B – Bydgoszcz
 • G – Gdańsk
 • H – Chorzów
 • K – Kraków
 • L – Łódź
 • P – Poznań
 • V – Wrocław
 • W – Warszawa
 • Z – Częstochowa

W przypadku wyrobów wykonanych ze złota pomiędzy cyfrą a literą znajduje się wizerunek głowy rycerza. Wiemy już, że próba określa zawartość czystego kruszcu w stopie, co oznaczają poszczególne cyfry?

 • 999 (złoto 24-karatowe) zawiera 99,9% czystego złota
 • 960 (złoto 23-karatowe) zawiera 96,0% czystego złota
 • 750 (złoto 18-karatowe) zawiera 75,0% czystego złota
 • 585 (złoto 14-karatowe) zawiera 58,5% czystego złota
 • 500 (złoto 12-karatowe) zawiera 50,0% czystego złota
 • 375 (złoto 9-karatowe) zawiera 37,5% czystego złota
 • 333 (złoto 8-karatowe) zawiera 33,3% czystego złota

Jeśli nasza biżuteria posiada próbę, nie tylko możemy być pewni, że została wykonana ze złota, uzyskujemy również informację o zawartości złota w stopie. Jest to istotne w przypadku odsprzedaży.

 

zdjęcie pobrane z pexels michael steinberg 342950

 

Jak sprawdzić, czy złoto jest złotem, jeśli nie ma wybitej cechy?

Złoto głupców, czyli tak zwany tombak łudząco przypomina ten cenny kruszec. Jak się nie dać nabrać? Najprostszym sposobem jest próba magnesu. Tombak w odróżnieniu od czystego 24 karatowego złota, go nie przyciąga. Niestety w przypadku złota o niższych próbach test ten może nie być miarodajny. Warto dokładnie obejrzeć swoją biżuterię, na wyrobach wykonanych z tombaku powinny być umieszczony znak MET, który informuje, że dany wyrób nie jest wykonany z czystego metalu. Skuteczną metodą jest próba kwasowa. Jak ją wykonać? Wystarczy nasączyć szmatkę kwasem azotowym, następnie delikatnie przetrzeć nasze kosztowności. Jeśli zauważymy, że nasze precjoza nabierają zielonego koloru, możemy mieć pewność, że nie mamy odczynienia ze złotem.

 

Pamiętajmy, że złoto, zwłaszcza wyższej próby nie śniedzieje, jeśli zauważymy odbarwienia, warto udać się do jubilera, który potwierdzi prawdziwość kruszcu. Ważna uwaga! Złoto najniższej próby, czyli 333 ze względu na dużą zawartość innych metali może ciemnieć lub się odbarwiać, zwłaszcza gdy jest poddany na działanie chemii w tym perfumy i środków czyszczących. Dlatego warto zdejmować biżuterię zarówno do mycia rąk, jak i prac domowych.

 

zdjęcie pobrane z pexels mathilde langevin 10897815

 

Złoto, złotu nierówne

O czym warto pamiętać, kupując złoto inwestycyjne, jak i złotą biżuterię? Po pierwsze o ostrożności. Po drugie dokonujmy zakupów tylko w sprawdzonych miejscach. Oszuści nie śpią. Złoto stanowi doskonałą lokatę. Warto kupować czyste złoto w postaci sztabek inwestycyjnych, jak i biżuterię o wysokiej próbie. Jeśli chcemy komuś sprawić złoty pierścionek czy też kolczyki lub gustowny naszyjnik warto wybrać złoto próby 585. Stanowi ono doskonały kompromis pomiędzy trwałością i ceną. A ty inwestujesz w złoto?


Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.