Zadbaj o swoją biżuterię z diamentami, czyli abc jak skutecznie ją wyczyścić

Rozmaitości

Zadbaj o swoją biżuterię z diamentami, czyli abc jak skutecznie ją wyczyścić

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.

14 kwietnia 2023

Biżuteria, zwłaszcza z diamentami prezentuje się niezwykle elegancko i szykowanie. Jak dbać a przede wszystkim czyścic swoje kosztowności by na długo zachowały swój blask? Podpowiemy, jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie by nie uszkodzić kamieni.

 

Piękno zaklęte w diamentach- jak je zachować na dłużej?

Diamenty to jedne z najcenniejszych, jak i najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Charakteryzują się również niezwykłą twardością, która wynosi 10 w skali Mohsa. Odpowiedni szlif wydobywa z kamienia pełnie blasku, który cieszy nasze oczy. Co zrobić, by zachować ten efekt na dłużej? Jak czyścic biżuterię z diamentami, by ich nie zmatowić? Poniższe rady dotyczą kamieni naturalnych, nieco inaczej postępujemy z ich syntetycznymi odpowiednikami. Jednym ze sprawdzonych środków do czyszczenia biżuterii jest roztwór składający się z mydła i wody. Wystarczy miękką szmatkę zamoczyć w zawiesinie i delikatnie przecierać biżuterie. Następnie należy dokładnie ja wpłukać w czystej wodzie. Pamiętajmy, dokładnym osuszeniu biżuterii przy pomocy suchej ściereczki, wykonanej z delikatnego najlepiej bezpyłowego materiału.

 

pexels monstera 6621467

 

Istnieje jeszcze jeden skuteczny domowy sposób, który wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności. Środkiem tym jest amoniak, który rozcieńczmy z wodą w proporcji 6:1, czyli jedna miarka amoniaku na sześć miarek wody. Biżuterię czyścimy w sporządzonym roztworze, następnie opłukujemy i osuszamy. Tego zabiegu nie można powtarzać zbyt często, jak również nie powinniśmy namaczać biżuterii zbyt długo, maksymalny czas wynosi około 10 minut. Unikajmy również silnych środków chemicznych, z jednej strony możemy nimi szybko wyczyścić kosztowności, z drugiej równie szybko możemy je nieodwracalnie zniszczyć.

 

pexels pixabay 416528

 

Podane sposoby są skuteczne, ale nadają się wyłącznie do czyszczenia biżuterii z naturalnymi diamentami. Inne kamienie szlachetne nie są tak twarde, jak diamenty i mogłyby ulec zniszczeniu, jak i zmatowieniu. Warto też zwrócić uwagę na złoto, w przypadku biżuterii wykonanej z białego złota z biegiem czasu może ona utracić część warstwy rodu. Nabiera wtedy żółtego koloru, w takim przypadku najskuteczniejszy będzie profesjonalny zabieg wykonany u doświadczonego jubilera.

 

pexels tima miro shnichenko 6263113

 
 

Jak postępować z biżuterią z diamentami na co dzień?

Wiemy już jak czyścić biżuterię z diamentami, pamiętajmy, by robić to systematycznie. Równie ważne jest to, jak postępujemy z precjozami na co dzień, pamiętajmy, że złoto, jak i diamenty nie lubią chemii. Warto zdejmować kosztowności podczas prac domowych, mycia rąk, jak również nie należy pryskać biżuterii perfumami. Silne detergenty zmatowią nieodwracalnie kamienie. Uważajmy również, jak łączymy ze sobą poszczególne elementy biżuterii. Diamenty są dość twarde i mogą porysować złoto, jak i inne kamienie. Istotne jest też odpowiednie przechowywanie. Pudełko, w którym kupiliśmy na przykład pierścionek, często wyściełany jest szorstka gąbka, absolutnie nie nadaje się do przechowywania kosztowności. Najlepiej spełnią się specjalne woreczki. Warto by chować kosztowności pojedynczo. Dobrym pomysłem jest też specjalna szkatułka wyłożona delikatnym materiałem czy też aksamitem. Każdy element naszej kolekcji znajdzie w niej osobne miejsce.

 

pexels vie studio 6167403

 

Diamenty- przyjaźń na długie lata

Diamenty to kamień szlachetny cechujący się niezwykłą twardością. Odpowiednio oszlifowane ujawniają swój niezwykły blask i to właśnie dzięki niemu stały się obiektem pożądani ludzi na całym świecie. Pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji, jak i przechowywaniu biżuterii z diamentami. A ty masz już szkatułkę na swoje precjoza?


Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.