Subtelna różnica- czym różni się diament od brylantu?

Rozmaitości

Subtelna różnica- czym różni się diament od brylantu?

Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.

14 kwietnia 2023

Zgodnie ze słowami Marilyn Monroe: ”Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety”, nasuwa się jedno pytanie: a co z brylantami? Czym różnią się diamenty od brylantów? Pewnie nieraz się nad tym zastanawialiście, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Cała prawda o diamentach

Diamenty to jedne z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Charakteryzują się najwyższą wśród minerałów twardością, która wynosi 10 w skali Mohsa. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę pod względem chemicznym diament to czysty węgiel. Prawdziwe diamenty powstają z magmy poddanej działaniu temperatury i odpowiedniego ciśnienia. Obecnie wytwarza się również syntetyczne diamenty zwane cyrkoniami. Pierwotne złoża kształtowały się miliony, a nawet miliardy lat. Naturalnie diament jest matowy o średnim połysku. By wydobyć jego blask, poddawany jest specjalnej obróbce i szlifowaniu, dzięki czemu wydobywane jest jego piękno, zyskuje również znacząco na wartości. Sztukę szlifowania kamieni, a zwłaszcza diamentów dopracowywano przez stulecia. Szukano odpowiedniego szlifu, który w pełni wydobyłby blask kamienia. Przełomem był XVII wiek, w którym to zaczęto stosować szlif brylantowy. Co ciekawe stosuje się go nie tylko przy obróbce diamentów, ale i na przykład cyrkonii.

 

pexels ds stories 9228610

 

Czy każdy diament to brylant?

Czy każdy diament to brylant? Odpowiedź brzmi: nie, ale przewrotnie każdy brylant to diament. Aby mógł powstać brylant, niezbędny jest odpowiedni diament. Kluczowe jest tu słowo odpowiedni, nie z każdego diamentu może powstać brylant. Każdy kamień poddawany jest ocenie i to od niej zależy jego cena. Przyjmuje się zasadę oceny 4C, czyli: karat, kolor, klarowność i czystość. Pierwsze kryterium oznacza masę kamienia, co do koloru najbardziej pożądane są te zupełnie bezbarwne, klarowność odnosi się do jego przejrzystości, a czystość określa czy dany kamień nie ma wewnętrznych skaz. Kryteria te dotyczą kamienia zarówno przed, jak i po obróbce. Dużo zależy od szlifierza, nieumiejętne postępowanie z diamentem może obniżyć znacząco jego wartość. Brylant jest więc odpowiednio oszlifowanym diamentem.

 

pexels arjiv exports 5362404

 

Zasada 4C - nie zawsze największy jest najcenniejszy

Wspomniana zasada 4C ma na celu określenie wartości kamienia. Najważniejszą cechą jest jego czystość - to ona, a nie wielkość kamienia decyduje o jego ostatecznej wartości. Klasa czystości LC oznacza kamień idealny bez żadnych znamion. Najpopularniejsze diamenty, używane w biżuterii komercyjnej, takiej jak pierścionki zaręczynowe, kolczyki lub wisiorki posiadają inkluzje, czyli zanieczyszczenia widoczne pod lupą mikroskopu z 10-krotnym powiększeniem. Diamenty oznaczone klasą czystości P są najmniej cenne, gdyż zanieczyszczenia widoczne są w nich gołym okiem. Kamienie, które nie spełniają kryteriów jubilerskich, wykorzystywane są w szeroko rozumianym przemyśle. Masę diamentów wyrażamy w karatach (w skrócie ct) z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Trzecim istotnym kryterium jest barwa. Stosuje się skalę GIA, klasyfikuje ona diamenty od D do Z, przy czym D oznacza kamień bezbarwny, a Z odcień żółty.

 

pexels tarik nato 9263700

 

Najcenniejsze, największe, najczystsze na świecie

Największym diamentem świata jest Culinam. Wydobyto go w 1905 roku w kopalni New Premier, koło Pretorii. Pierwotnie ważył 3024 karaty. Charakteryzuje się piękną niebieskawą barwą i wyjątkową czystością. Został podzielony na dwie główne części oraz kilkadziesiąt pomniejszych kamieni. Brylanty te należą do skarbca angielskiego, zdobią berło, jak i królewską koronę. Innym cennym kamienieniem, który jest w posiadaniu korony brytyjskiej jest znaleziony w Indiach Koh-i-nor. Za najczystszy kamień uznaje się Gwiazdę Południa. Inne cenne kamienie to Orłow, Gwiazda Północy, Regent oraz Florentyńczyk.

 

pexels romeo 1560102

 

Diamenty i brylanty - piękno zaklęte w kamieniu

Diamenty zachwycają swoim pięknem i potencjałem, który jest wydobywany odpowiednim szlifem - tak rodzi się brylant, który olśniewa swoim blaskiem. Naukowcy w 2018 roku ocenili, że na świecie jest ponad 10 biliardów ton diamentów. To znacznie więcej niż podawały pierwotne wyliczenia. Mimo to kamień ten budzi pożądanie ludzi na całym świecie. Diamenty, jak i brylanty to nie tylko piękna ozdoba, ale i inwestycje. A ty masz już swoja diamentową biżuterię?


Marcelina Leman

Pasjonatka i wielbicielka wszystkiego, co niezwykłe. Dostrzega piękno w detalach. Szlify kamieni i ich historia nie mają przed nią tajemnic, gdyż z wykształcenia jest gemmologiem. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego podróżuje szlakiem znanych malarzy i architektów.