Biżuteria tytanowa jest wyjątkowa pod każdym aspektem. Do jej produkcji wykorzystuje się metal niezwykle odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Pielęgnacja poszczególnych elementów jest prosta, natomiast walory estetyczne utrzymują się przez lata. 

czytaj dalej

Biżuteria tytanowa

Niestety nie znaleziono żadnych produktów :(

Czym jest biżuteria tytanowa?

Elementy wykonuje się z tytanu lub jego stopu. To zdecydowanie najbardziej wytrzymała biżuteria , ceniona na całym świecie z uwagi na swój atrakcyjny wygląd i trwałość. W zależności od projektu tytan stanowi podstawę lub uzupełnienie produktu. Przez długie lata zachwyca kolorem oraz wysoką jakością. To surowiec popularny również w przypadku biżuterii męskiej, panowie coraz częściej decydują się na ten zamiennik srebra

Zalety biżuterii tytanowej

To  najtrwalsza biżuteria, która nie podlega odkształceniom wskutek działania czynników atmosferycznych czy mechanicznych. Charakteryzuje się również lekkością, a jej noszenie nie obciąża szyi czy uszu. Tytan nie ulega korozji, dlatego elementy z niego wykonane zachowują swój wygląd przez lata. Wyroby nie zmieniają koloru ani nie niszczą się skutek działania potu czy wilgoci. Wśród największych zalet, jakimi charakteryzuje się  biżuteria tytanowa, można wskazać również hipoalergiczność. Dodatki są w pełni bezpieczne dla osób z alergiami czy wrażliwą skórą. 

Biżuteria tytanowa pozwala na wyrażenie swojego stylu i charakteru. Może stanowić uzupełnienie każdej stylizacji, zarówno casualowej, jak i wieczornej. Wiele zależy od doboru dodatków. 

Proces produkcji biżuterii tytanowej

Aby biżuteria była wyrobem zarówno estetycznym, jak i jakościowym, proces produkcji powinien zawierać się w kilku etapach. Co istotne, nie powinno się pomijać żadnego z nich, gdyż może to wpłynąć na końcowe właściwości. Proces można przedstawić w 6 najważniejszych punktach:

Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego materiału. Na początku wybiera się tytan lub jego stop, w zależności od pożądanego efektu. Stopem nazywa się mieszankę metalu wraz z innymi pierwiastkami. Czysty tytan ma srebrny kolor, natomiast stopy mogą przybierać różne odcienie, w zależności od dodatków. 

Dostarczany surowiec (zazwyczaj w postaci prętów) tnie się na mniejsze kawałki, które zostaną następnie poddane obróbce jubilerskiej, w tym szczotkowaniu, matowieniu czy satynowaniu. Później formuje się pożądany kształt, zgodnie z projektem. Tworzy się również wypustki czy grawery, jeśli projektant je przewidział. 

Trzecim etapem jest selekcja dodatków. Do tytanowej podstawy można dodać kamienie szlachetne, perły lub inne ozdoby. 

Następnie łączy się poszczególne elementy, stosuje spoiwo. Jeśli łańcuszek czy bransoleta składają się z kilku podzespołów, następuje ich zespolenie.

Pielęgnacja biżuterii tytanowej

Pielęgnacja biżuterii tytanowej nie jest skomplikowana, nie wymaga również profesjonalnych akcesoriów. Z uwagi na swoje właściwości, elementy tytanowe czyści się zazwyczaj delikatnym mydłem. Niezbędna jest miękka gąbeczka, która doczyści ewentualne zabrudzenia. Warto pamiętać, że po każdym zabiegu pielęgnacyjnym biżuterię należy wytrzeć czystą i suchą szmatką, a następnie włożyć do puzderka.  

Ze względu na właściwości chemiczne, tytan może wchodzić w reakcje z silnymi chemikaliami. Z tego powodu należy ściągać wszystkie pierścionki czy bransoletki podczas sprzątania w domu. Tytan może być podatny na zarysowania w przypadku styczności z twardszym metalem, dlatego należy unikać kontaktu. Co więcej, warto przechowywać ją w oddzielnej sakiewce lub szkatułce. 

Podsumowanie

Do elementów biżuterii wykonywanej z tytanu należy zaliczyć bransoletki, pierścionki, kolczyki czy zegarki. Stosuje się go nie tylko do produkcji biżuterii damskiej, ale również męskiej. Proces wytwarzania wymaga precyzji, natomiast kontrola jakości polega na spełnieniu szeregu norm, co pozwala na uzyskanie produktu o wyjątkowych walorach wizualnych. W środowisku jubilerskim panuje przekonanie, że tytan idealnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych projektów. Ich największą zaletą jest prostota i jakościowe wykonanie. W połączeniu daje to wyjątkowe wrażenia wizualne, które nie sposób osiągnąć, decydując się na inny metal. Projektanci coraz częściej wykonują projekty unisex, które są dopasowane zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. O jego uniwersalności świadczy natomiast ponadczasowość.